Je mi 18 let. Bydlím s rodinou v Třebíči. Studuji zdejší gymnázium. Masožravky pěstuji od roku 2008. Od té doby mám bezmála 20 zdravých exemplářů rostlin.
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

web Martina Malouška

 

Bublinatka (Utricularia)

Rozšíření: celý svět vyjma pouští a oblastí pokryté ledem
Substrát: Rašelina + písek (2:1)
Teplota: Záleží na druhu
Vlhkost: střední, až vysoká
Zálivka: dešťová voda
Světelné nároky: polostín

Bublinatky přezdíváme jako bubliny, já jim taky někdy říkám utřikulária. U bublinatek nerozeznáváme listy, kořeny, ani stonky, jako u normálních rostlin. Jejich orgánům se říká prýty. Prýty rozlišujeme na podzemní a asimilační (nadzemní). Asimilační prýty jsou na povrchu substrátu a jejich barva je zelená. Slouží k fotosyntéze a příjmu sluneční energie. Tyto prýty mohou být i pod povrchem substrátu, pokud prochází světlo (např. v průhledném květináči).
Dalším druhem prýtu jsou podzemní. Slouží ke stejnému účelu, jako u rostlin kořeny. Tzn. příjem živin, vody a potravy. Na podzemních prýtech jsou zavěšeny pasti bublinatek, sací měchýřky.
Jsou to rostliny mnoha biotopů. Mohou růst jako epyfyty, jako vodní "řasy", či v bažině. Podle biotopu je dělíme na terestrické (pozemní rostliny), orchidoidní (epifyty) a vodní druhy.
Popišme si funkci pasti bublinatky - měchýřku. Povrch měchýřku je slizký. Láká tím malé živočichy. Bublinatky chytají malé půdní a vodní živočichy (prvoky, potěr, ...). Pasti fungují jen za přítomnosti vody v substrátu. Měchýřky jsou cca. 1 - 7 mm velké, vstupní otvor je krytý víčkem a citlivými chloupky. Kořist se dotkne chloupků, víčko se otevře a je uvolněn přístup do pasti. Kořist je nasáta spolu s vodou do měchýřku. Po strávení kořisti je voda z pasti odčerpána do útrob rostliny a past je připravena k opětovnému použití. Bublinatky vynikají i krásou květů, které jsou podobné známým orchidejím (Oncidium). Velikost je však menší. Květy měří kolem 1, až 3 cm. Dlouho se vedly debaty, proč jsou květy tak podobné zmíněným orchidejím. Vědci přišli na to, že květy mají lákat hmyz (opylovače), který je "naprogramován" pro určitý druh květů. V amazonských pralesích rostou bublinatky spolu s orchidejemi, proto mají podobné květy. Květy rozlišujeme na chasmogamické (potřebujeme pyl z jiné rostliny), kleistogamické (samoopylení).


6.7.1. Vodní bublinatky

Většina českých bublinatek patří mezi vodní bublinatky. Jsou to: Utricularia australis, U. vulgaris, U. minor, U. bremii, U. ochroleuca,
U. stygia, U. intermedia
Vodní bublinatky vypadají jako řasy v rybníku (např. když "kvete voda")
Já pěstuji U. gibba. Kvete žlutými květy. Měchýřky bublinatek slouží i jako plováky, které drží rostlinu nad hladinou.6.7.2. Terestrické bublinatky

Jsou to bublinatky rostoucí v bahenním, rašelinném substrátu. Z terestrických bublinatek pěstuji: Utricularia sandersonii, Utricularia sandersonii "Narrow flower", Utricularia subulata, Utricularia flaccida, Utricularia pubescens, Utricularia reticulata, Utricularia bisqamata.

6.7.3. Epifytní (orchidoidní) bublinatky

Jedná se o bublinatky rostoucí v kůře stromů, podobně jako orchideje. Jsou známy nádhernými, orchidejím podobnými květy. Z těchto bublinatek pěstuji: Utricularia longifolia, Utricularia calycifida "Lawinia Whateley", Utricularia calycifida "Assanath Waite".