Je mi 18 let. Bydlím s rodinou v Třebíči. Studuji zdejší gymnázium. Masožravky pěstuji od roku 2008. Od té doby mám bezmála 20 zdravých exemplářů rostlin.
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

web Martina Malouška

 

Tučnice (Pinguicula)

Substrát: 2:1 rašelina + písek
Teplota: zima: 15 °C ., léto: nad 25 °C
Vlhkost: střední
Zálivka: dešťovou vodou, v zimě nezaléváme
Rozmnožování: vegetativní, generativní
Světelné nároky: polostín

Tučnice bývají pěstitelským slangem označované jako salát. Ne nadarmo. Ružice listů připomínají hlávkový salát. Tučnice rostou od mírného pásma až po tropy. I Česká republika má svoji národní tučnici. Tučnici českou (Pinguicula bohemica), která je ohrožena. O té se dozvíme později.

Tučnice lapají hmyz, stejně jako rosnatky, pomocí lepkavého listu. Na první pohled člověk vidí normální čepel listu. Po doteku však zjistí, že mu na prstech něco ulpělo. Toto „lepidlo“ je sliz, který má za úkol nejen přilákat hmyz, ale také kořist přilepit na čepel listu. Poté se začnou vylučovat trávicí enzymy, které napomůžou rozkladu hmyzího těla. Tučnice se specializují na menší druhy hmyzu (mušky, octomilky, a jiné).
U pěstitelů jsou nejčastěji pěstovány druhy ze střední a jižní Ameriky. Přezdíváme je mexičanky. Největší růžice tučnic mohou dosahovat i 40 cm!!!Jejich zajímavostí je periodická dvojtvárnost růžic. Na léto jsou tučnice vybaveny tzv. letními, masožravými listy. Jsou od pohledu větší a mají na povrchu slizovou vrstvu. Naopak zimní, tzv. sukulentní růžice jsou od pohledu menší a neslouží k masožravosti. Jejich zaměstnání je zadržovat vodu. Proto jsou listy i tlustší, tučnější, odtud tučnice. V zimě jsou v okolí jejich rodného Mexika sucha, která způsobují nedostatek vody. Proto vytváří tyto zásobárny. U tučnic pěstovaných v kultuře můžeme vidět jenom lehce dvojtvárnost růžic. Tučnice jsou cizosprašné (s výjimkou P. lusitanica). Rozmnožují se generativně (semeny), i vegetativně (dělením trsů). Mexické tučnice doporučuji všem začínajícím pěstitelům jako první rostliny. Jsou nenáročné.
Teď ještě něco kolem slibované tučnice české (Pinguicula bohemica). Tento klenot české květeny a český endemit měl již několikrát namále. Před vyhynutím ho zachránil botanik Miloslav Studnička, který rostliny namnožil v kultuře in vitro (ve zkumavce) a pokusil se je navrátit zpět do přírody. Kdo může za devastaci biotopu tučnice české? JZD, která odvodňovala mokřady, aby mohla vytvořit nová pole. Ačkoli se zdá, že tučnice česká má vyhráno, není tomu tak. Naštěstí existují skupiny nadšenců, kteří se snaží tučnici českou udržet v přírodě.