Je mi 18 let. Bydlím s rodinou v Třebíči. Studuji zdejší gymnázium. Masožravky pěstuji od roku 2008. Od té doby mám bezmála 20 zdravých exemplářů rostlin.
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

web Martina Malouška

 

Vyhláška CITES

CITES je úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES = Convention on International Trade in Engangered Species of Wild Fauna and Flora), byla podepsána v roce 1972. Česká republika je zemí této úmluvy od roku 1993. Systém vývozních a dovozních povolení umožňuje kontrolovat ve všech zemích světa obchod s ohroženými druhy, které jsou zařazeny na zvláštních seznamech nazývaných Příloha I. II. a III. úmluvy o CITES. Druhy zařazené do těchto kategorií (viz. níže) se nesmí volně převážet přes státní hranice bez povolení. Pokud chceme s těmito rostlinami obchodovat a převážet je přes hranice státu, musíme získat povolení, nazývané také CITES permit, které vydává odbor ochrany přírody ministerstva životního prostředí.

CITES příloha I.
Zahrnuje asi 300 druhů rostlin bezprostředně ohrožených vyhubením. Mezinárodní obchod je dovolen pouze s uměle množenými rostlinami a obchod s exempláři z přírody je možný výjimečně pro vědecké účely. Zákaz obchodování se vztahuje na všechny části rostlin včetně semen. Semenáčkové a tkáňové kultury orchidejí ve sterilních nádobách nepodléhají omezení CITES.
Touto přílohou jsou chráněny i masožravé rostliny: Nepenthacae (Nepenthes khasiana, Nepenthes rajah), Sarraceniae (Sarracenia alabamensis ssp alabamensis, Sarracenia jonesii, Sarracenia oreophila).

CITES příloha II.
Zahrnuje asi 25 000 druhů rostlin, které by mohly být ohroženy vyhubením, pokud by obchod s nimi nebyl přísně regulován. Mezinárodní obchod je dovolen s uměle množenými rostlinami i s exempláři z přírody s příslušným povolením. Bez povolení CITES lze obchodovat se semeny semenáčkovými a tkáňovými kulturami ve sterilních nádobách a řezanými květy uměle pěstovaných orchidejí, uměle vypěstovanými plody rodu Vanilla, plody ostatních pěstovaných orchidejí a články rodu Opuntia.
Touto přílohou jsou chráněny také masožravé rostliny: Droseracae (Dionaea muscipula), Nepenthacae (Nepenthes ssp.), Sarraceniacae (Sarracenia ssp.)